• کارینو ، کارآفرینی ، هم آفرینی و نوآفرینی
  • مرکز مشاوره کسب و کار و کارآفرینی " کارینو" با اخذ مجوز رسمی از وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی
  • مرکز رصد و پایش کسب و کار کارینو
1
گزارش شامخص اقتصاد ایران تیرماه 1400

از میان شاخص­ های متنوع و گوناگون اقتصادی که توسط کشورها و سازمان­ های بین ­المللی  انتشار می­ یابند،  شاخص مدیران خرید   PMI (Purchasing Manager’s Index)  که در فارسی به اختصار شامخ نامگذاری شده است، یکی از مهم­ترین شاخص­های اقتصادی است که مورد پذیرش اکثر کشورهای توسعه ­یافته قرار دارد. درحال حاضر شاخص شامخ برای حدود ۲۹۰۰۰ بنگاه بخش خصوصی در بیش از ۴۰ کشور دنیا  محاسبه و منتشر می­شود. در ایران نیز اجرای این طرح توسط اتاق بازرگانی ایران در بخش صنعت از مهرماه سال ۹۷ آغاز گردید و به طور مستمر تا کنون ادامه دارد .نتایج این شاخص بینش آنی و تصویر سریعی از شرایط اقتصاد کلان به ­ویژه وضعیت رونق و رکود در بخش­ های صنعت و خدمات ارائه می­ دهد.

این شاخص در تیر ماه 1400 به دلیل اعمال محدودیت‌های کرونایی، قطعی برق، گرانی دلار و تأثیر انتخابات بر تصمیم مشتریان دچار افت قابل توجهی نسبت به 12 ماه گذشته داشته است. این شاخص در تیرماه 1400 به 44.62 رسیده است . این در حالیست که شامخ اقتصادی در خرداد ماه ۵۱.۲۷ بوده است که نشانگر افت شدید نسبت به ماه گذشته می باشد. لازم به ذکر است ، طبق این گزارش ، از جمله معضلات اصلی فعالان اقتصادی در تیرماه ،علاوه بر قطعی برق و شیوع کرونا ،  تأخیر در صدور مجوزها در تأمین مواد اولیه ، کاهش تقاضا و توان خرید ، تغییرات نرخ ارز ، کمبود نقدینگی و تحریم های بین المللی بوده است.

                                                  

طبق این جدول ، شاخص بکارگیری نیروی انسانی و استخدام و سفارش جدید مشتریان و میزان فروش محصولات افت بسیار شدیدی نسبت به ماه قبل ( خرداد 1400 ) داشته است.

جهت دریافت گزارش کامل اینجا را کلیک کنید .انتشارات

پرسش نامه افکار سنجی آینده بازار کار

نتایج این نظر سنجیمنبع مناسبی برای  فعالان حوزه کسب و کار  سیاست گزاران است.

" افکار سنجی 1400 " چشم انداز سازی فردی

1

اخبار

معرفی بهترین و جدید ترین کتاب های حوزه کارآفرینی

داستان کارینو داستان اندیشه های نو

1

تماس با ما
دفتر مرکزی :اصفهان ،خیابان رودکی ، خیابان علامه جعفری ، مجتمع اداری مانا ، طبقه سوم ، واحد 5
Tel:03137866696
mob:09134101373
  whatsApp : 09028894008
 
 
 

دوستان ما